nemrut

Ülkemizde Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Bu harika mekanların bazılarını ziyaret etmiş olabilirsiniz. Fakat ülkemizde seçtiklerimiz dışında binlerce gezilip görülesi yerler var. Bu mekanların hepsini şuan için sizlerle buluşturamadığımız için affınıza sığınıyoruz.

 

Pamukkale, Denizli
Pamukkale çevresindeki sıcak termal suların kaynağı bölgedeki fay hatları ve jeolojik olaylardır. Bölgede 35-100 derece aralığında sıcaklıklara sahip 17 adet sıcak su alanı yer almaktadır. Pamukkale kaynağı çok eski çağlardan hatta antik devirlerden beri kullanılmaktadır. Kaynaktan çıkan termal su 320 metre civarındaki bir mesafeyi kat ederek traverten başına gelir. Buradan da traverten katmanlarına dökülerek 240-300 metre kadar yol kat etmektedir.
Buradaki kat kat görünümü oluşturan kimyasal tepkimeler dizisinde çökelen kalsiyum karbonat başlangıçta jel halinde bir yapıdadır. Zamanla sertleşen bu jelimsi yapı, traverten halini almakta ve pek çok turistin ilgisini çekmektedir.

Muğla’dan Pamukkale’ye gitmek isterseniz, Muğla çıkışlı Pamukkale Turlarımıza katılabilirsiniz. Muğla Pamukkale turu, erken rezervasyon fırsatları ve Muğla Gezievi Tur güvencesiyle, keyifli bir hal alır.

 

Sümela Manastırı, Trabzon
Sümela Manastırı, Trabzon ili, Maçka ilçesi, Altındere köyü sınırları içerisinde yer alır. Deniz seviyesinden 1.150 m yükseklikteki eski Yunan Ortodoks manastır ve kilise kompleksinin tam adıPanagia Sumela veya Theotokos Sumeladır.
Karadeniz Rumları arasında anlatılan bir efsaneye göre Atinalı Barnabas ile Sophronios adlı iki keşiş aynı rüyayı görmüşler; rüyalarında, İsa’nın öğrencilerinden Aziz Luka’ın yaptığı üç Panagia ikonundan, Meryem’in bebek İsa’yı kollarında tuttuğu ikonun bulunduğu yer olarak Sümela’nın yerini görmüşler. Bunun üzerine birbirlerinden habersiz olarak deniz yoluyla Trabzon’a gelmiş, orada karşılaşıp gördükleri rüyaları birbirlerine anlatmış ve ilk kilisenin temelini atmışlardır.

Muğla çıkışlı Karadeniz Turu yada Muğla çıkışlı Doğu Karadeniz Turu kapsamında görebileceğiniz yerler arasındadır. Muğla Karadeniz Turu erken rezervasyon fırsatlarıyla Muğla Gezievi Tur web sayfamızda uygun fiyatlı sunulmaktadır. Muğla Doğu Karadeniz Turu kredi kartınıza taksitli imkanlarla Gezievi Tur web sayfamızda satıştadır. Muğla Karadeniz Turları için Gezievi Tur’u seçin.

 

Nemrut Dağı, Kahta, Adıyaman
Dünyanın sekizinci harikası Nemrut, Yüksekliği on metreyi bulan büyüleyici heykelleri, metrelerce uzunluktaki kitabeleriyle, UNESCO Dünya Kültür Mirasında yer almaktadır.
Nemrut Dağı, üzerinde barındırdığı dev heykellerin ve anıt mezarın yanı sıra, dünyanın en muhteşem gün doğumu ve gün batımını seyredilebildiği yer olmasıyla da ilgi çekmektedir. Her yıl binlerce insan gün doğumu ve gün batımını seyretmek için Nemrut Dağına gelmektedir.

Gezievi Tur’un profesyonel rehberleri ve konforlu araçlarıyla Nemrut turuna katılabilirsiniz. Muğla çıkışlı Gap Turu yada Muğla çıkışlı Doğu Anadolu Turu kapsamında görebileceğiniz yerler arasındadır. Muğla GAP Turu erken rezervasyon fırsatlarıyla uygun fiyatlı sunulmaktadır. Muğla Doğu Anadolu Turu kredi kartınıza taksitli imkanlarla sunulmaktadır. Muğla Doğu Anadolu ve Gap turlarınız için tek tercihiniz Muğla Gezievi Tur.

 

Kapadokya, Nevşehir
Bölge 60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır.
İnsan yerleşimi Paleolitik döneme kadar uzanmaktadır. Hititler’in yaşadığı topraklar daha sonraki dönemlerde Hrıstiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Kayalara oyulan evler ve kiliseler, bölgeyi Roma İmparatorluğu’nun baskısından kaçan Hıristiyanlar için devasa bir sığınak haline getirmiştir.

Muğla Gezievi Tur’un web sayfasından satın alabileceğiniz Kapadokya turunu kaçırmayın. Muğla çıkışlı Kapadokya Turu yada Muğla çıkışlı Doğu Anadolu Turu programlarımızda bu yerleri görme imkanınız vardır. Gezievi Tur’un profesyonel rehberleri ve konforlu otobüsleriyle harika anlar yaşayabilirsiniz. Muğla Kapadokya Turu yada Muğla Doğu Anadolu Turu erken rezervasyon avantajlarıyla ve kredi kartına taksit imkanıyla satın alabilirsiniz.

 

Halfeti, Şanlıurfa
2002 yılı itibariyle Halfeti ilçesi, Birecik barajının su tutmasıyla, ilçenin 45′ nün en verimli tarım alanları su altında kalmış ve tek geçim kaynağı çiftçilik, yok olmuştur. Bu nedenle halkın büyük bölümü göç etmek zorunda kalmıştır. Bölge coğrafi özelliklerinden dolayı (kaya ve bozkır ekosistemi) sanayileşmeye uygunda değildir. Barajın su tutmasıyla beraber, su dışında kalan Rum Mimarisi Taş Evlerin görünümü ile bir sahil kentine bürünen Halfeti, turizmcilerin ilgisini çekmeye başlamıştır.

Gezievi Tur ayrıcalığıyla uygun fiyatlı GAP turuna katılabilirsiniz. Muğla çıkışlı GAP Turu programımızda bu yerleri görebilirsiniz. Gezievi Tur’un profesyonel rehberleri ve konforlu otobüsleriyle harika anlar sizi bekliyor. Muğla GAP turu, erken rezervasyon avantajlarıyla ve kredi kartına taksit imkanıyla Gezievi Tur web sayfamızdan satın alabilirsiniz.

 

Cumalıkızık Köyü, Bursa
Bir vakıf köyü olarak 1300’lü yıllarda kurulan köyde, tarihi doku çok iyi korunmuştur ve Osmanlı erken döneminin kırsal kesim sivil mimari örnekleri günümüze ulaşmayı başarmıştır. Bu özelliği nedeniyle çok ilgi çeken ve ziyaret edilen bir yerleşim yeri olmuştur. Sık sık tarihsel filmlere mekan olmaktadır.
Uludağ etekleri ile vadiler arasında sıkışıp kalan köylere kızık adı verilmiştir. Diğer kızık köylerindeki köylülerin eskiden Cuma namazı için toplandığı yer olduğundan bu köyün Cumalıkızık adıyla anıldığı söylenir. Bir başka söylence de, Osman Bey’in köyün kurulduğu günün cuma günü olması sebebiyle bu köye “Cumalıkızık” adını vermiş olduğudur.
Köy meydanında köy geçmişine ait eşyaların sergilendiği bir de müze (Cumalıkızık Etnografya Müzesi) bulunur. Köyde, Haziran ayında “Ahududu Şenliği” yapılmaktadır. Ünlü “Cumalıkızık evleri” moloz taş, ağaç ve kerpiçten yapılır, genelde üç katlıdır. Üst katlardaki pencereler kafesli veya cumbalıdır. Ana giriş kapılarındaki kulplar ve tokmaklar dövme demirden yapılır. Evler sarı, beyaz, mavi, mor renklere boyalıdır. Evlerin arasında kaldırımsız, taş döşeli, çok dar sokaklar bulunur.

Bursa turuna Muğla Gezievi Tur’un güler yüzlü hizmetiyle katılın. Muğla çıkışlı Marmara turları yada Muğla çıkışlı Bursa Turu programlarımız web sayfamızda satıştadır. Muğla Bursa Turu yada Muğla Uludağ Turu seçenekleriyle ilgili yerleri gezebilirsiniz.

Ballıca Mağarası, Tokat
Ziyarete açılan 8 salonu 680 m. uzunluğunda ve 95 m. yüksekliğinde olan Ballıca Mağarası, dünyanın en büyük ve en görkemli mağaralarından biri. Bu doğa harikası, henüz ziyarete açılmayan ve keşfedilmemiş bölümleri ile gizemini korumayı sürdürüyor. web sayfamızdan bu turu satın alabilirsiniz www.gezievitur.com
Ballıca Mağarası’ndaki oluşumları izlemek, doğal bir müzeyi gezmek gibi. Yaşı yaklaşık 3.4 milyon yıl olarak tespit edilen Ballıca Mağarası, şimdiye kadar tespit edilen tüm mağara oluşumlarına sahip olmanın yanı sıra, özgün Soğan Sarkıtları ile de uluslararası önem taşıyor. Mağaranın ziyarete açılan bölümlerinde dolaşmak, her adımda hayrete düşüren, heyecan veren gizemli bir yolculuğa çıkmak gibi.

Muğla Gezievi Tur’un avantajlı fiyatlarıyla Tokat turuna katılabilirsiniz. Muğla çıkışlı Karadeniz Turu, Muğla çıkışlı Doğu Karadeniz Turu, Muğla çıkışlı Batum Turu ve Muğla Doğu Karadeniz Turu, Muğla çıkışlı Doğu Anadolu Turu programlarımızdan herhangi birine katılırsanız Tokat’ı gezebilirsiniz. Gezievi Tur’un profesyonel rehberleri ve konforlu otobüsleriyle pişman olmazsınız. Muğla Karadeniz Turu, Muğla Batum Turu ve Muğla Doğu Anadolu Turu erken rezervasyon avantajlarıyla ve kredi kartına taksit imkanıyla Gezievi Tur web sayfamızdan satın alabilirsiniz. Muğla Karadeniz Turları için web sayfamızı ziyaret ediniz.

Ölüdeniz, Fethiye, Muğla
Ölüdeniz, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir beldedir. Ölüdeniz kumsalı yüzde seksen iki oyla 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir.
Belde, turizm açısından oldukça gelişmiştir. Likyalılarda ışık ve güneş diyarı, Ortaçağ’da “Uzak Diyar” olarak tanınır, Anadolu’nun güneybatısında yer alan Teke Yarımadası’da bulunur. Türkiye’de bulunan deniz kulağı (lagün) oluşumlarından biridir.

Buraya uçakla gelemeyi düşünürseniz Dalaman Havaalanı en yakın havalimanıdır. Buradan ulaşımlarınızı Medusa Transfer ile yapabilirsiniz. Medusa Transfer,  Dalaman Airport taxi ve Dalaman Airport transfer hizmetlerini gerçekleştiren güvenilir bir firmadır. Dalaman Fethiye Transfer yada Dalaman Ölüdeniz Transfer için Medusa Transferi tercih edebilirsiniz.

Ölüdeniz, adı gibi durgun bir göl niteliğindedir. En fırtınalı günlerde Belceğiz kıyıları dalgalarla boğuşurken, Ölüdeniz’de sadece çırpıntılar meydana gelir.
Ancak durgun gibi gözüken Ölüdeniz, gözle görünmeyen üç nedenle kendini hemen her gün yenilemektedir. Bunlardan ilki, Ölüdeniz’de mevcut yoğun kaynak suyu çıkışları, dipte içeriden açık denize doğru bir akıntı yaratmaktadır. İkincisi, bu kaynak sularının yarattığı tuz farkından dolayı açık denizden içeriye ve dışarıya devamlı bir sirkülasyon oluşmasıdır. Üçüncüsü ise gel-git etkisi ile iki-üç günde bir deniz ortalama yarım metre yükselir ve alçalır. Bu da büyük miktarda deniz suyu giriş ve çıkışı sağlamaktadır.

 

Yerebatan Sarnıcı, İstanbul
Tarihî Yarımada’nın ortasında bulunan Yerebatan Sarnıcı, M.S 542 yılında Bizans İmparatoru I. Justinianus (527-565) tarafından Büyük Saray’ın su ihtiyacını karşılamak üzere yaptırılmıştır. Suyun içinden yükselen mermer sütunların arasındaki ihtişamından dolayı halk tarafından Yerebatan Sarayı olarak da anılmaktadır. Yabancı kaynaklarda geçen Basilika (Basilica) isminin ise sarnıcın yakınında bulunan Ilius Basilikası’ndan geldiği rivayet edilir.
Yerebatan Sarnıcı 9.800 m2’lik bir alanı kapsayan dev bir yapıdır. Burada her biri 9 metre yüksekliğinde 336 sütun bulunmaktadır. Belirli aralıklarla dikilen bu sütunlar, her sırada 28 tane olmak üzere 12 sıra meydana getirirler. Suyun içerisinde yükselen bu sütunlar uçsuz bucaksız bir ormanı hatırlamakta ve ziyaretçiyi sarnıca girer girmez etkilemektedir.

Gezievi Tur güvencesiyle İstanbul Turu’na katılabilirsiniz. Muğla çıkışlı İstanbul Turu programımızda bu yerleri görebilirsiniz. Gezievi Tur’un profesyonel rehberleri ve konforlu otobüsleriyle harika anlar sizi bekliyor. Muğla İstanbul Turu, erken rezervasyon avantajlarıyla ve kredi kartına taksit imkanıyla Muğla Gezievi Tur web sayfamızdan satın alabilirsiniz.

Myra Antik Kenti, Antalya

Finike ile Kaş arasında ,Finike’ye 25, Kaş’a 48 km. uzaklıktadır. Eski çağ Likya’sının en önemli 5 Kentinden birisi olup kuruluşu M.Ö. 5. yüzyıla kadar uzanır. Eskiden bir kıyı kenti iken Demre çayının getirdiği alüvyonlar sonucu günümüzde denizden biraz içeride kalmıştır.
Kaya Mezarları,Tiyatro ve St.Nicholas Kilisesi varlığını günümüze kadar sürdürebilmiş yapılardan bazılarıdır.

Muğla Gezievi Tur’un erken rezervasyon fırsatıyla Antalya Turu sizi bekliyor. Muğla çıkışlı Antalya Turu ile Myra Antik kenti ve Düden şelalelerini gezebilirsiniz. Gezievi Tur’un profesyonel rehberleri ve konforlu otobüsleriyle keyifli bir gezi sizi bekliyor. Muğla Antalya Turu, erken rezervasyon avantajlarıyla ve kredi kartına taksit imkanıyla Gezievi Tur web sayfamızdan satın alabilirsiniz.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *